Posiłki

Uczniowie szkoły oraz dzieci z przedszkola mają możliwość korzystania z przygotowanych w naszej kuchni domowych śniadań, obiadów oraz podwieczorków.

Posiłki w Scherzo są przygotowane codziennie ze świeżych, wysokiej jakości produktów. Są smaczne, urozmaicone, mają wysoką wartość odżywczą, są również atrakcyjne pod względem wyglądu, smaku i kolorystyki.

Nasze danie przygotowane w piecach konwekcyjno-parowych są na najwyższym poziomie kulinarnym. Przyrządzane potrawy charakteryzują się zdrowymi wartościami odżywczymi między innymi poprzez beztłuszczowe smażenie lub pieczenie na parze. Potrawy są soczyste i nie ulegają wysuszeniu, zachowują wysokie walory smakowe oraz zapachowe.

W naszym jadłospisie uwzględniamy sezonowe warzywa i owoce, które codziennie podawane są na deser do obiadu oraz do podwieczorku, a dzieci 2,3,4 i 5-letnie mają specjalnie przeznaczony czas na smakowanie świeżych owoców i warzyw.

Pamiętamy o miłej i spokojnej atmosferze podczas spożywania posiłków. Od najmłodszych lat kształtujemy u dzieci nawyki kulturalnego zachowania, uczymy zasad savoir – vivre’u podczas spożywanych posiłków.

Układając jadłospis, staramy się, aby był planowany na dłuższy okres, uwzględniał zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki odżywcze, produkty z każdej grupy. Bierzemy również pod uwagę odpowiedni dobór barw, smaków i zapachów. Nasze jadłospisy otrzymują corocznie wysokie oceny Sanepidu.

Na śniadanie, dla uczniów szkoły serwujemy dania z ciepłego i zimnego bufetu. Uczniowie samodzielnie dokonują wyboru potraw przygotowywanych w naszej kuchni. Podajemy różnorodne pieczywo, dodatek stanowi miód lub dżem. Do śniadania podawany jest napój: herbata z sokiem lub cytryną, kakao lub czekolada.

Obiad składa się z zupy, drugiego dania, kompotu. Na deser zawsze podajemy owoce. Raz w tygodniu podawane jest danie jarskie, raz w tygodniu potrawa półmięsna i raz w tygodniu ryba (sola, miruna, dorsz, morszczuk, mintaj, łosoś). W pozostałe dni podajemy potrawy mięsne.

Popołudnie to moment, kiedy energia znacznie spada, pojawiają się pierwsze symptomy zmęczenia. Idealnym momentem na uzupełnienie zasobów energii jest podwieczorek. W naszej szkole jest to lekki posiłek, który nie obciąża organizmu i nie rozleniwia go, a jednocześnie dostarcza uczniom energii, aby każde dziecko z entuzjazmem mogło uczestniczyć w popołudniowych klubach.
Trzy razy w tygodniu w menu naszego podwieczorku jest ciasto pieczone w naszej kuchni, a w pozostałe dni różnorodne puddingi oraz desery mleczne i owocowe. Dodatkowo zawsze podajemy jogurty naturalne z dwoma rodzajami musów owocowych.
Szkoła i przedszkole nie zapewniają posiłków wegetariańskich oraz specjalistycznych posiłków dla dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Możliwość wyeliminowania z posiłków dziecka produktów, które nie toleruje i ewentualne zastąpienie ich innymi produktami rozpatrywana jest tylko po dostarczeniu do szkoły przez rodziców zaświadczenia wystawionego przez lekarza prowadzącego dziecko. Po analizie zaleceń lekarza, pracownik kuchni informuje rodzica, czy kuchnia szkolna może respektować dietę dziecka i w jakim zakresie. W przypadku uzgodnienia diety z rodzicami, produkty do przygotowania posiłków zapewnia szkoła.

Uczniowie szkoły, nie korzystający z posiłków przygotowanych w naszej kuchni (śniadania, obiady, podwieczorki) zobowiązani są do przyniesienia swojego „suchego prowiantu” (kanapek) w lunch boxach. Szkoła nie zezwala na przynoszenie obiadów z domu, ani na spożywanie żadnych innych wiktuałów w czasie obiadu, przynoszonych w specjalnych pudełkach lub w termosach.

Uczniowie szkoły nie spożywają posiłków na korytarzach, w holu szkoły, w klasach czy w ogrodzie. Miejscem spożywania posiłków jest wyłącznie jadalnia. Uczniowie spożywają posiłki w czasie przerwy śniadaniowej, obiadowej, czy też w czasie podwieczorku.
W szkole i przedszkolu znajdują się na każdym piętrze dystrybutory z wodą do picia tak, aby każde dziecko mogło z nich skorzystać podczas przerw.

ZAPISY I OPŁATY NA POSIŁKI
Rodzice przedszkolaków – 2,3,4 i 5 latków nie ponoszą opłat za posiłki.

Dla uczniów klasy 0 (sześciolatków) oraz uczniów klas 1-8 posiłki są dodatkowo płatne.

Zapisu na posiłki rodzice uczniów, od klasy 0 do 8, dokonują na cały rok szkolny. Rezygnację z posiłków prosimy składać z miesięcznym wyprzedzeniem.

Rodziców, którzy zapisują dziecko na posiłki szkolne, prosimy o wypełnienie Karty posiłków. Również w ciągu roku szkolnego można zapisać dziecko na posiłki.

W wyjątkowych wypadkach istnieje możliwość zapisu dziecka na posiłki w danym dniu. Rodzice proszeni są o dokonanie zapisu na posiłek w sekretariacie szkoły do godziny 9.00 oraz uiszczenie jednorazowej opłaty.

Koszty posiłków są stałe, nie są odliczane nieobecności dziecka w szkole lub przedszkolu. Kwota jest uśredniona i uwzględnia odliczenia za wszystkie dni wolne, ferie i przerwy świąteczne oraz miesięczną nieobecność dziecka. Wpłaty za posiłki należy dokonywać na konto szkoły i przedszkola do 27 dnia poprzedzającego miesiąca.